”Prova-På” Testlektion

Pris: Det ursprungliga priset var: 500 kr.Det nuvarande priset är: 399 kr.

Boka en ”Prova-På” lektion även kallad Testlektion

och träffa en av Fred Trafikskolas välutbildade och erfarna trafiklärare och få en genomgång av utbildningsplanen och kraven och utvärderingskriterierna som körkortseleven kommer att möta under kunskaps- och körproven. Passa på att klämma och känna på våra trafikskolebilar och upplev hur tryggt det är att köra bil med dubbelkommando, som gör att läraren lätt kan förhindra olyckor och misstag.

En ”Prova-På” Testlektion ger körkortseleven möjlighet att känna efter om vi är rätt körskola för dem. Glöm inte att du måste ansöka om och få ditt körkortstillstånd innan du börjar övningsköra eller ta körlektioner.

betalsätt_fred_trafikskola_nets_riverty_zaver_sv

Ditt köp måste förbrukas i sin helhet inom 6 månader från inköpsdatum. 

vAD MENAS MED EN "PROVA PÅ" TESTLEKTION

En "Prova-På"/testlektion är 40 minuter och baseras på körkortselevens önskemål förutsättningar och frågor och kan bokas av nybörjaren som aldrig suttit bakom ratten på en bil, och vill känna hur det känns, likväl som av körkortseleven som kört mycket innan och letar efter en trafikskola att avsluta sin körkortsresa med. En testlektion innehåller bilkörning men ingen undervisning.

Observera att trafikläraren endast kan ge en grundläggande bedömning om var i utbildningsplanen körkortseleven befinner sig inför planeringen av körkortsutbildning och ett ungefärlig antal körlektioner innan körkortseleven är redo för ditt körprov. Efter din testlektion kan du få stöd och hjälp med att boka, planera och köpa köröektioner eller hela eller delar av din körkortsutbildining i skolans reception

Om du är van bilförare och i slutet av din körkortsutbildning, och vill ha en bedömning av din körförmåga behöver du boka en "Utbildningskontroll" för att få veta var i utbildningsplanen, enligt Transportstyrelsen,  du faktiskt befinner dig.

 • Intro, Handelarkurs, introduktionsutbildning
  Pris: Det ursprungliga priset var: 500 kr.Det nuvarande priset är: 399 kr. /deltagare
  ANPASSA & KÖP Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
 • Riskutbildning 1, Riskettan, riskutbildning1-riskettan
  Pris: Det ursprungliga priset var: 800 kr.Det nuvarande priset är: 696 kr. per deltagare
  ANPASSA & KÖP Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
 • fred_trafikskola_vällingby_ risk2, Halkbanan
  Pris: 3160 kr3260 kr inkl utbildningskontroll
  ANPASSA & KÖP Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
 • fred_trafikskola_vällingby_körlektioner
  Pris: 960 kr33408 kr
  ANPASSA & KÖP Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan